Idag deltog 4 aktiva från Frövi Judo på årets upplaga av Sörmlandsträffen som gick av stapeln i Oxelösund med ca 300 starter
Albin Forselius var först ut i U21 -60 där han i en dubbel pool avancerade till en semifinal men fick stryka sig pga skada men får med sig bronset.
Därefter var det dags för Erik Holm att köra U18 -81 där dom tyvärr efter strykning bara blev 2 personer och 2 förluster och ett silver som tröst efter match bäst av 3.
Därefter var det dags för Carl Orrbo och Erik Tibblin att äntra mattan i U18 -73 båda förlorade första matchen trots bra insats och båda hamnade i återkvalet.
Carl fick en WO vinst i första återkvalsmatchen och vann sedan nästa återkvalsmatch på ippon men sedan tog det stopp och slutade med en sjundeplats för Carl, Erik vinner också första återkvalsmatchen på ippon och även nästa återkvals match på ippon men i bronsfinalen blev det förlust och Erik slutar på en hedrande femteplats!
En bra dag med tuffa matcher och bra kämpat av samtliga.